Yunanistan Başbakanı: “Kürdistan Başbakanı’nın ziyareti bizim için tarihidir”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ilk defa bir Kürdistan Bölgesi Başbakanı’nın Yunanistan’a resmi ziyarette bulunduğunu söyleyerek, ziyaretin tarihi olduğunu belirtti.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ilk defa bir Kürdistan Bölgesi Başbakanı’nın Yunanistan’a resmi ziyarette bulunduğunu söyleyerek, ziyaretin tarihi olduğunu belirtti. Miçotakis, yakında Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret edeceğini bildirdi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Atina’ya giden Başbakan Mesrur Barzani, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le görüştü.

Kürdistan Bölgesi ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin konuşulduğu görüşmede, Irak ve bölgedeki gelişmeler ele alındı.

Kürdistan Bölgesi ile Yunanistan arasındaki dostluk ilişkisine vurgu yapan Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin Yunanistan ile yatırım ve ticari ilişkiler başta olmak üzere ikili ilişkilerini geliştirmek istediğini söyledi.

Başbakan, Yunanistan Başbakanı’nı yakın bir zamanda Kürdistan Bölgesi’nde görmek istediğini dile getirdi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ise, Kürdistan Bölgesi Hükümeti heyetinin Atina ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ziyaretin tarihi olduğunu ve ilk defa Kürdistan Bölgesi Başbakanı’nın Yunanistan’ı ziyaret ettiğini belirtti.

Kürdistan Bölgesi ile tüm alanlarda ilişkilerini geliştirmeye hazır olduklarını kaydeden Miçotakis, yakın bir zamanda Yunan bakan ve yatırımcılardan oluşan bir heyetle Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret edeceğini söyledi.

Kürdistan Bölgesi ile Irak arasındaki ilişkiler, bölgesel gelişmeler ve DAİŞ’e yönelik mücadele süreci de görüşmede gündeme geldi.

Belçika’daki temaslarını bitiren Başbakan Mesrur Barzani, dün resmi ziyaret kapsamında Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gitmişti.

Başbakan’ın Yunan yetkililerle görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor.

Görüşmelerde Kürdistan Bölgesi ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin gelişimi ve ticari yatırımların ele alınacağı da kaydedildi.

Başbakan önceki gün Belçika Başbakanı, Dışişleri Bakanı ve Flaman Bölgesi Başbakanı’yla görüşmeler gerçekleştirmişti.