Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem: İddialar hayal ürünü, kesinlikle taviz verilmeyecek

Artan döviz kurlarına ilişkin Reuters’a dikkat çeken değerlendirmeler yapan Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikalarından Sorumlu Başdanışmanı Cemil Ertem, sermaye kontrolü gibi iddiaların ‘hayal ürünü’ olduğunu ifade etti.

“Kavcıoğlu da aynı şekilde düşünüyor”

“Merkez Bankası dalgalı kur rejimi uyguluyor ve bundan kesinlikle taviz verilmeyecek.” diyen Ertem, “Kavcıoğlu da aynı şekilde düşünüyor. Dolayısıyla kambiyo rejiminden hiçbir şekilde taviz verilmeyecek. Yumuşak ya da sert hiçbir şekilde sermaye kontrolü gibi bir gündem yok” diye konuştu.

“Bundan vazgeçilmeyecek”

Ertem Türkiye’nin yabancı yatırımcıların ‘her türlü düzenlemede güvenebileceği’ ülkelerden olduğunu belirterek, “Bugüne kadar ki uygulamalar da bunu gösteriyor. Türkiye, mali disiplin, tam açık piyasa ekonomisi ve dalgalı kur rejimine dayalı üç ayaktan oluşan bir çerçevede hareket ediyor ve bundan vazgeçilmeyecektir” ifadesini kullandı.

Ertem, bu ay açıklanan ekonomik reform programı ile kamu borcunun gayrı safi yurtiçi hasılaya oranının daha aşağı çekilmesinin de mümkün olduğunu söyledi.

maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş